Nellëtorni

„Bratia od potoka“

Nože sú celkovo dlhé 23 cm, z čoho čepele meria 11,5 cm a v chrbáte sú silné 3,5 mm.

Všetky tri čepele boli vykované na poľnej vyhni, takzvanej „feldšmíde“ počas jarných jarmokov u Ovocinára. Prvý odspoda nosí čepeľ zo žacieho noža CLAAS, ďalší má svoje ostrie vykuté z ložiska a posledný z listovej pružiny. Všetky čepele sú parciálne kalené.

Meno dostali vďaka svojim rukovätiam, ktorých drevo pochádza z brehu Sudoměřického potoka. Prvý, dolný sa honosí drevom orgovánu (šeříku), ktoré rastú pozdĺž cesty do vinohradníckej oblasti Staré hory a svojim hustým porastom chránia vinič pred mrazmi prichádzajúcimi od potoka. Druhý je ošatený drevom jaseňového nádoru, čo vyrástol pri vode Sudoměřickej bystriny a posledný, celkom navrchu má na sebe javorový sval z mocného kmeňa vytrhnutého zo zemi pri čistke elektrického vedenia blízko koryta niekoľkokrát zmieneného potoka. Záštity sú z mosadze a všetko drevo je napustené zmesou ľanového a pomarančového oleja so včelím voskom. Nože sú stiahnuté, zalepené a koniec tŕňa roznitovaný na mosadznej podložke.

Puzdrá škandinávskeho typu sú ručne šité z hrubej hovädziny s drevenou vložkou z brezového dreva. Zafarbené pomocou zmesi oleja a hrdze. Zdobenie je vytvorené tlačením.