Talathlindë

Meno noža znamená v preklade „lúčna pieseň“ a odkazuje nielen na použité materiály a ich pôvod ale je tiež ódou na pestré a voňavé lúky, na košaté solitérne stromy, ktoré ako veľmoži bdejú nad svojim panstvom a na pastiersku kultúru slovenského národu.

Nôž je celkovo dlhý 27 cm, z čoho čepeľ meria 15 cm a v chrbáte je silná 5 mm.

Čepeľ je kováčsky zvarená z oceľového lana, ktoré som našiel na kostolnickej lúke, kde ešte môj starý otec chodieval pásť kravy. Čepeľ je tiež parciálne zakalená.

Kovanie je z pôvodných bronzových zliatkov starých viac ako 2000 rokov - dar od keramika Juru Langa. Na rukoväti je nádorové drevo javora, ktorý vyrástol na brehu kostolnického jarku – malého potôčika, v ktorom prúdi voda zväčša len začiatkom jari. Drevo je napustené horúcou zmesou ľanového oleja a včelieho vosku. Nôž je stiahnutý, zalepený koniec tŕňa rozinotvaný.

Puzdro škandinávskeho typu je ručne šité s drevenou vložkou z javorového dreva. Koža je zafarbená zmesou octa a oceľových stružlín, zdobenie je vytvorené tlačením a znázorňuje buď košatý solitérny strom alebo lúčnu trávu.